Uncategorized

Wolne rodniki

O tym, że otaczająca nas rzeczywistość, jest dla naszego ciała i cery niezwykle agresywna, powszechnie wiadomo. Żyjemy w klimacie, który nie sprzyja korzystnie na naszą cerę, bowiem środki czystości jakie stosujemy są coraz ostrzejsze, klimatyzacja ma bardzo zły wpływ na naszą skórę, a nasz sposób odżywiania się pozostawia jeszcze więcej do życzenia. To wszystko ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze ciało, które starzeje się dużo szybciej niż na przykład starzało się ciało czy cera naszych babć czy prababć. Co jednak zrobić, by wiedzieć, co konkretnie nas atakuje. Wszędzie mówi się o wolnych rodnikach, ale co to tak naprawdę jest. Wolnymi rodnikami nazywamy takie cząsteczki brudu i zanieczyszczeń w powietrzu, które mają zdolność wchłaniania się w skórę, przez co przyczyniają się do jej postarzania. Jak można im się przeciwstawiać. Przede wszystkim, poprzez właściwą pielęgnację skóry i stosowanie dobrych kosmetyków. Co jeszcze można zrobić. Regularnie skórę oczyszczać.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Wolne rodniki to cząsteczki lub atomy, które mają niesparowany elektron na powłoce walencyjnej. Brak ten sprawia, że są bardzo reaktywne i mogą łatwo reagować z innymi cząsteczkami, uszkadzając je.

Przyczyny powstawania wolnych rodników

Wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku naturalnych procesów metabolicznych, takich jak oddychanie komórkowe. Mogą być również wytwarzane przez czynniki zewnętrzne, takie jak:

 • Promieniowanie UV: Promieniowanie UV z słońca może uszkodzić komórki skóry, powodując powstawanie wolnych rodników.
 • Zanieczyszczenia powietrza: Zanieczyszczenia powietrza, takie jak dym tytoniowy i spaliny, mogą również powodować powstawanie wolnych rodników.
 • Palenie tytoniu: Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników powodujących powstawanie wolnych rodników.
 • Zażywanie niektórych leków: Niektóre leki, takie jak chemioterapia i radioterapia, mogą powodować powstawanie wolnych rodników.

Działanie wolnych rodników

Wolne rodniki mogą uszkadzać komórki i tkanki w organizmie, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

 • Choroby serca: Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do chorób serca, takich jak zawał serca i udar mózgu.
 • Rak: Wolne rodniki mogą uszkadzać DNA komórek, co może prowadzić do rozwoju raka.
 • Przewlekłe choroby: Wolne rodniki mogą przyczyniać się do rozwoju wielu przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, demencja i choroby reumatyczne.

Jak zwalczać wolne rodniki?

Organizm posiada naturalne mechanizmy obronne, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Należą do nich:

 • Antyoksydanty: Antyoksydanty to związki, które neutralizują wolne rodniki. Do naturalnych antyoksydantów należą witaminy C i E, beta-karoten, likopen, polifenole i flawonoidy.
 • Enzymy antyoksydacyjne: Enzymy antyoksydacyjne, takie jak dysmutaza ponadtlenkowa i katalaza, również pomagają w zwalczaniu wolnych rodników.

Aby zwalczać wolne rodniki, można również stosować następujące metody:

 • Zachowanie zdrowej diety: Dieta bogata w warzywa, owoce i orzechy jest dobrym źródłem antyoksydantów.
 • Ograniczenie spożycia przetworzonej żywności: Przetworzona żywność często zawiera dużą ilość wolnych rodników.
 • Zrezygnowanie z palenia tytoniu: Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników powodujących powstawanie wolnych rodników.
 • Ograniczenie narażenia na promieniowanie UV: Promieniowanie UV może powodować uszkodzenie komórek skóry, prowadząc do powstawania wolnych rodników.
 • Korzystanie z filtrów przeciwsłonecznych: Filtry przeciwsłoneczne pomagają chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Podsumowanie

Wolne rodniki to cząsteczki lub atomy, które mogą uszkadzać komórki i tkanki w organizmie. Mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, rak i przewlekłe choroby. Istnieje wiele sposobów na zwalczanie wolnych rodników, takich jak zdrowa dieta, ograniczenie narażenia na czynniki zewnętrzne i stosowanie antyoksydantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *