Uncategorized

Masaż – historia i rodzaje

Masaż jest naturalną metodą leczniczą wywodzącą sie z Indii i Chin. Masaż znany był już w Starożytności jednak początkowo oficjalna medycyna nie zajmowała się tą metodą leczniczą.

Dopiero w XVI w. francuski lekarz Pare po raz pierwszy zaczął oficjalnie stosować masaż. Rozwój masażu leczniczego datuje się na początek XIX w. a osobą, która przyczyniła się do popularyzacji masażu był tego Per Henrik Ling – założyciel Centralnego Instytutu Gimnastycznego w Sztokholmie.

Szkołę masażu klasycznego z prawdziwego zdarzenia powołał do życia Johan Metzger, holenderski lekarz który określił na podstawie własnych badań zasady masażu a także wskazania i przeciwwskazania do wykonywania go.

W Polsce popularyzatorem masażu był lekarz Izydor Zabłudowski. Dzięki jego publikacjom masaż był traktowany na równi z innymi dziedzinami wiedzy medycznej.

W dzisiejszych czasach zauważa się wielki renesans masażu i naturalnych metod leczniczych, których skuteczność nie budzi obecnie wątpliwości.

DEFINICJA ENCYKLOPEDYCZNA

Masaż, zabieg leczniczo-usprawniający lub kosmetyczny, polegający na głaskaniu, ugniataniu, rozcieraniu, oklepywaniu i wstrząsaniu tkanek, głównie mięśni. Wykonywany przez masażystę najczęściej ręcznie, niekiedy także za pomocą strumienia wody, przyrządów przenoszących drgania i wstrząsy na tkanki ciała.

Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa miejscową przemianę materii, usuwa zastój żylny, uczucie zmęczenia, zwiększa elastyczność tkanek, rozluźnia mięśnie i tkanki położone pod skórą.

Rodzaje masażu

Istnieje wiele różnych rodzajów masażu, które można podzielić na dwie główne kategorie:

 • Masaż klasyczny: Jest to najbardziej popularny rodzaj masażu. Wykorzystuje się do niego podstawowe techniki masażu, takie jak głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wibracje i trzepanie.
 • Masaż specjalistyczny: Jest to rodzaj masażu, który jest przeznaczony do leczenia konkretnych schorzeń lub dolegliwości. Do najpopularniejszych rodzajów masażu specjalistycznego należą:
  • Masaż sportowy: Jest to rodzaj masażu, który jest stosowany do przygotowania zawodników do treningu lub zawodów oraz do regeneracji po wysiłku fizycznym.
  • Masaż leczniczy: Jest to rodzaj masażu, który jest stosowany do leczenia schorzeń, takich jak bóle mięśni, stawów i pleców.
  • Masaż relaksacyjny: Jest to rodzaj masażu, który ma na celu zapewnienie relaksu i odprężenia.

Wskazania do masażu

Masaż może być stosowany w wielu przypadkach, w tym:

 • Bóle mięśni i stawów: Masaż może pomóc w zmniejszeniu bólu i napięcia mięśni.
 • Problemy ze snem: Masaż może pomóc w poprawie jakości snu.
 • Stres i napięcie: Masaż może pomóc w zmniejszeniu stresu i napięcia.
 • Problemy z krążeniem: Masaż może pomóc w poprawie krążenia krwi i limfy.
 • Problemy skórne: Masaż może pomóc w poprawie wyglądu skóry.

Przeciwwskazania do masażu

Masaż nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

 • Stany zapalne: Masaż może pogorszyć stan zapalny.
 • Złamania i urazy: Masaż może uszkodzić złamany lub uszkodzony tkankę.
 • Choroby skóry: Masaż może pogorszyć stan chorych miejsc na skórze.
 • Ciąża: Masaż niektórych partii ciała może być szkodliwy dla płodu.

Podsumowanie

Masaż to zabieg, który ma wiele zalet zdrowotnych i relaksacyjnych. Może być stosowany w wielu przypadkach, w tym w celu zmniejszenia bólu, poprawy krążenia krwi i limfy, a także w celu zapewnienia relaksu i odprężenia.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *